Drajver ili upravljački program (engl. Device Driver) je računarski program koji omogućava komunikaciju između programa višeg nivoa (operativnog sistema,aplikacija, itd.) i računarske opreme. Drajver je mali dio softvera koji govori operativnom sistemu i drugom softveru kako komunicirati sa nekim od dijelova hardvera.
Na primjer, drajveri štampača će reći operativnom sistemu, bez obzira u kom programu otvorite ono što želite štampati, tačno kako da odštampa informacije na stranici.
Drajveri zvučnih karti su potrebni kako bi vaš operativni sistem tačno znao kako da prevede 1 i 0 koje čine MP3 datoteke u audio signale koje zvučna kartica reprodukuje u slušalice ili zvučnike.
Osnovna ideja je ista i sa grafičkim karticama, tastaturom, monitorima, itd
Kako zapravo drajveri rade?
Shvatite drajvere kao prevodioca između programa koji koristite i uređaja koji taj program želi nekako iskoristiti. Softver i hardver su kreirani od različitih ljudi ili kompanija i “govore” dva potpuno različita jezika pa prevodilac (drajver) im omogućava da komuniciraju.
Drugim riječima, softver da naredbe drajveru šta želi da neki uređaj učini. Drajveri prihvataju ove naredbe i prevode ih u odgovarajuće naredbe za datu vrstu uređaja tako da ih uređaj može ispuniti.
Zahvaljujući upravljačkim programima – Device Driver , većina softverskih programa ne moraju znati kako da rade direktno sa određenim hardverom, a drajver se ne mora potpuno uključiti u korisničko iskustvo sa aplikacijama.
Umjesto toga, program i drajver jednostavno treba da znaju kako se povezati jedni s drugima.
Ovo je prilično dobar posao za sve uključene, s obzirom na gotovo neograničene zalihe softvera i hardvera. Kad bi svi morali znati kako da komuniciraju međusobno, proces izrade softvera i hardvera bio bi, najblaže rečeno, nemoguć.
Kako upravljati drajverima ( Device Driver )?
Većinom, drajveri se instaliraju automatski i ne zahtijevaju mnogo pažnje, osim povremenih ažuriranja koja će popraviti bugove ili dodati novu funkciju.
Drajverima za svaki dio hardvera vašeg računara Windows centralno upravlja iz Device Manager, koji je dostupan u svim verzijama Microsoft Windows. Mnogi problemi koji se mogu javiti na određenim dijelovima hardvera nisu problemi sa samim hardverom, već problemi sa drajverima koji su instalirani za taj hardver.
Više o upravljačkim programima
Osim osnovnog softver-drajver-hardver odnosa, postoje neke druge situacije koje (ne)uključuju drajvere koje su nekako zanimljive.
Iako nije uobičajeno, neki softveri su u mogućnosti da direktno komuniciraju sa nekim vrstama hardvera – bez potrebe za drajverom! To je obično moguće samo kada softver šalje vrlo jednostavne komande na hardver, ili kada su oba razvijena od strane iste kompanije, to se može shvatiti kao neka vrsta “ugrađenih”drajvera.
Neki upravljački programi direktno komuniciraju sa uređajem, ali drugi su u slojevima. U tim situacijama, program će komunicirati s jednim drajverom prije toga drajver komunicira sa još jednim, i tako dalje do zadnjeg drajvera koji zapravo vrši direktnu komunikaciju s hardverom.
Ovi “srednji” drajveri često ne obavljaju nikakvu funkciju osim što potvrđuju da drugi drajveri rade ispravno. Bez obzira na to, da li postoji jedan ili više njih u lancu, sve se to radi u pozadini, bez potrebe da znate bilo šta o tome.